Czym są haluksy?

Haluksy to schorzenie, nazywane również paluchem koślawym. Objawia się nieestetycznym wyglądem stopy, który może znacznie obniżać komfort codziennego funkcjonowania.  Nachodzący na pozostałe palce, często duży palec u stopy, posiada szereg towarzyszących objawów.  Czym objawiają się haluksy i czy istnieją metody, aby im zapobiec?  

Objawy palucha koślawego 

Objawy haluksów, mogą znacznie wpływać na komfort życia, nie tylko z powodów kosmetycznych, ale również towarzyszących im nieprzyjemnych symptomów. Przyczyną powstawania haluksów, jest nieprawidłowość w budowie stopy, której towarzyszy silny ból palców, spowodowany ich deformacjami. Mogą pojawiać się także stany zapalne w obrębie palców u stóp, uczucie zesztywnienia oraz zgrubiania skóry na stopach. 

Leczenie haluksów 

O wdrożeniu i przebiegu leczenia haluksów decyduje lekarz ortopeda lub w łagodniejszych przypadkach, podolog. Wracanie do zdrowia, opiera się na leczeniu zapobiegawczym bądź operacyjnym. Odpowiednia profilaktyka schorzenia, poprzez prawidłowe dobranie obuwia lub  specjalistycznej ortezy może znacznie pomóc w przypadku rozwoju choroby. Podczas gdy, problem związany z haluksami staje się poważny, wskazana jest operacja.  

Jak zapobiec powstawania haluksów  

Mając świadomość predyspozycji do powstawania palucha koślawego, warto zastosować odpowiednią profilaktykę, która zniweluję spotykany problem. Haluksy pojawiają się najczęściej przez nieodpowiedni styl życia, związany z nieprawidłową masą ciała, oraz noszenia butów z bardzo wysokim obcasem lub wąskim czubkiem.