Jakie nawyki i schorzenia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia haluksów?

Haluksy to częsta przypadłość, dotykająca dużej części populacji. Deformacje występujące na stopach, spowodowane są skrzywieniem kości śródstopia, z powodu jego niewłaściwego ułożenia. Towarzyszy mu również wiele innych nieprzyjemnych symptomów, w tym ból, a nawet stany zapalne w obrębie stóp 

Czym są haluksy?

Haluksy, nazywane również paluchem koślawym to przypadłość, która opiera się na nieprawidłowym ułożeniu palców u stóp. Najczęściej dotyczy dużego palca u stopy, który nachodzi na pozostałe. Symptomy, które mogą mu towarzyszyć to ból, zgrubienia skóry na stopach, uczucie zesztywnienia, a nawet stany zapalne. Występujące mogą znacznie wpływać na komfort codziennego funkcjonowania i stanowić istotny aspekt wizualny.

Czynniki zwiększające ryzyko haluksów 

Paluch koślawy to nieprzyjemna przypadłość, którą powodować może wiele czynników. Skrzywienie palca u stopy, swoje podłoże może mieć w zmianach spowodowanych nadwagą lub otyłością, ale również noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Przeprowadzone badania wykazują, że haluksy częściej dotyczą kobiet, szczególnie podczas noszenia butów na wysokim obcasie, które wymuszają przeniesienie ciężaru ciała na przednią część stopy – śródstopie. Obciążana część stopy jest bardziej podatna na deformacje, na które wpływa również zbyt wysoka waga. To stopy są środkiem lokomocji całego organizmu, a nadprogramowe kilogramy utrudniają im pełnienie swoich funkcji prawidłowo. Na zwiększone ryzyko wystąpienia haluksów, wpływają również: 

  • Siedzący tryb życia – brak odpowiedniej aktywności fizycznej zaburza procesy wzmocnienia stóp i ich prawidłowego ukształtowania. 
  • uwarunkowania genetyczne – W tym przypadku osoba nie ma wpływu, na wystąpienie schorzenia, ponieważ jest ono dziedziczone. 
  • płaskostopie, 
  • zbyt ciasne buty,
  • stany zapalne, w tym reumatologiczne zapalenie stawów, 
  • przykurcze mięśniowe,
  • przebyte urazy śródstopia.

Leczenie haluksów 

Występujące haluksy, można wyleczyć w sposób zależny od nasilenia przypadłości. W łagodnych przypadkach konieczną pomoc może wnieść wizyta u podologa. W zaawansowanym stadium palców koślawych zaleca się konsultację z lekarzem ortopedą, który wprowadzi dalsze leczenie.