Onycholiza – objawy, przyczyny, leczenie

Onycholiza to schorzenie, dotykająca paznokci u stóp, jak i rąk. Posiada charakterystyczne objawy, które prowadzą do pogorszenia się stanu paznokci oraz w niektórych przypadkach do rozwoju grzybicy. Zmieniające kolor paznokcie, odchylenie od podłoża, a także w późniejszym stadium oderwanie się płytki od łożyska może wykazywać pojawienie się onycholizy. 

Czym jest onycholiza paznokci?

Onycholiza charakteryzuje się przede wszystkim oddzieleniem się płytki paznokcia od znajdującego się pod nią łożyska. Dotykać może zarówno paznokci znajdujących się na stopach, jak i u rąk. Pierwszym zwiastunem schorzenia jest stopniowa zmiana koloru płytki z naturalnego na biały. Objawy zaobserwować można w pierwszej kolejności z przodu wolnego brzegu paznokcia. Rzadziej schorzenie postępuje również z jego boku. Wystąpienie żółtawego koloru płytki paznokcia, często jest symptomem zwiastującym o postępującej grzybicy, która rozwija się w oddzielonym od łożyska miejscu, tworząc idealne środowisko do rozwoju grzybów. 

Onycholiza objawia się równie często suchością oraz pogrubioną skórą, znajdującą się pod paznokciem. Z czasem zmiany, mogą doprowadzić do deformacji, zmieniając jego kształt płytki paznokcia na bardziej “rurkowaty”. Schorzenie nie występuje w towarzystwie objawów bólowych, które jednak mogą nastąpić podczas oddzielenia się płytki w głąb macierzy paznokcia. Sytuacja może być następstwem zakażenia lub urazu mechanicznego. 

Przyczyny onycholizy 

Przyczyn wystąpienia onycholizy, może być wiele. Zazwyczaj występuje z powodu uwarunkowań genetycznych i dziedziczona, objawia się w życiu dorosłym. Powodem schorzenia, mogą być także choroby współistniejące, takie jak liszaj, łuszczyca, czy kontaktowe zapalenie skóry. Znaczna ilość przypadków występuje także w następstwie uszkodzeń mechanicznych lub działania środków chemicznych. Głównie wyróżnia się, jako przyczyny onycholizy:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • źle wykonany manicure lub pedicure, 
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • choroby skóry,
  • infekcję, 
  • częsty kontakt z chemią, 
  • częste moczenie paznokci, 
  • chemioterapia, 
  • nadmierna potliwość, 
  • antybiotykoterapia,
  • źle dobrane obuwie. 

Zmiany hormonalne, w tym niedoczynność lub nadczynność tarczycy, również mogą skutkować pojawieniem się onycholizy. Badania wykazują również, że onycholiza występuję częściej u kobiet, szczególnie noszących na co dzień buty na wysokim obcasie. 

Leczenie onycholizy 

Skuteczne leczenie onycholizy opiera się przede wszystkim na diagnostyce oraz poznaniu przyczyny jej wystąpienia. Zdiagnozowane schorzenie, powinno opierać się także na odpowiednim opracowaniu płytki paznokciowej, aby uniknąć jej postępowania. W tym celu warto odwiedzić zaufany gabinet podologiczny, który w sposób profesjonalny zadba o odchodzący paznokieć oraz wdroży odpowiedni zabieg i dalszą pielęgnację. 

Głównym działaniem powinno być jednak skupienie się na przyczynie wystąpienia schorzenia, które spowodowane może być wieloma czynnikami. Podczas wystąpienia zmian hormonalnych, takich jak problemy związane z tarczycą, odpowiednio dobrane leki i wdrożenie leczenia schorzenia, poprawia również stan paznokci.