Pedicure kosmetyczny i podologiczny

Pedicure to zabiegi dedykowane stopą, które stosowane są przede wszystkim w celach kosmetycznych lub leczniczych. Pedicure kosmetyczny można wykonać wyłącznie na zdrowych stopach, które potrzebują zabiegu regenerującego lub kosmetycznego.  Podologiczny natomiast wykonują wykwalifikowani specjaliści i skupia się zarówno na funkcji leczniczej, jak i kosmetycznej. Kiedy zdecydować się na pedicure leczniczy, a kiedy na kosmetyczny? 

Pedicure kosmetyczny 

Pedicure kosmetyczny to zabieg, przeznaczony przede wszystkim dla zdrowych, niewymagających leczenia stóp.  Wykonuje się go w celach pielęgnacyjnych, dobieranych indywidualnie do potrzeb klienta. Obejmuje wykonanie wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych m.in. zastosowaniu masek, kremów, wycięcia skórek, oraz przycięcia i pomalowania płytki paznokci. Wykonanie pedicure kosmetycznego oferuję niemal każdy gabinet kosmetyczny. Przeciwwskazania do zabiegów opierają się w szczególności na występujących schorzeniach na stopach, takich jak grzybica, stopa cukrzycowa, zmiany zapalne, brodawki oraz świeże rany na skórze stóp. 

Pedicure podologiczny

Podologiczny pedicure nazywany jest także specjalistycznym i leczniczym, ponieważ opiera się na zabiegach wykonywanych przez specjalistów od podologii. Dana forma jest zalecana szczególnie dla osób narażonych na problemy ze stopami, wynikające z towarzyszących schorzeń. Pedicure specjalistyczny może być także wykonywany w formie profilaktyki utrzymania zdrowej i estetycznej kondycji stóp. Gabinet podologiczny, warto odwiedzić w przypadku wystąpienia na stopach:

  • modzeli, odcisków, 
  • nadmiernego rogowacenia się naskórka,
  • powikłań chorobowych (otyłości, cukrzycy),
  • wystąpienia suchych, pękających pięt, 
  • wrastających paznokci, 
  • zmian problematycznych,
  • grzybicy stóp i paznokci w formie uzupełniającej terapii.

Więcej o tym, jak przebiega badanie podologiczne, można przeczytać w artykule https://www.stopy.pl/czym-jest-badanie-podologiczne-i-jak-przebiega/ .  Specjalista podolog przeprowadza także wywiad oraz badanie stóp, określając dobranie odpowiednich zabiegów i kierując w dalszej pielęgnacji.