Pękające pięty

Pękające pięty – przyczyny, pielęgnacja

Pękające pięty nie są jedynie problemem estetycznym. Mogą bowiem znacznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności, a nawet posiadać podłoże chorobowe. Dlatego kondycję stóp powinniśmy monitorować regularnie, aby w porę zareagować na rozwijający się problem. Dlaczego pięty pękają? Jak poradzić sobie w suchą, pękającą skórą stóp? 

Przyczyny pękających pięt 

Skóra to niewątpliwie największy z organów naszego ciała, która w zależności od pełnionych przez nią funkcji posiada zróżnicowaną budowę. Duże obciążenie stóp, które dźwigają każdego dnia ciężar naszego ciała. sprawiło, że skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza, w porównaniu z innymi rejonami ciała. Naturalna grubość skóry stóp na co dzień nie jest powodem dyskomfortu, jednak pojawić się on może w przypadku nadmiernego rogowacenia na piętach. Ponadto na tej części ciała skóra charakteryzuje się małą ilością gruczołów łojowych, dlatego szybciej ulega przesuszeniu i traci na elastyczności. Najważniejszym czynnikiem, który może wpłynąć na rozwój pękania pięt, jest odwodnienie organizmu. Wśród pozostałych przyczyn pękających pięt wyróżnia się: 

  • nadmierną suchość skóry – spowodowaną zarówno odwodnieniem skóry, jak i niedożywienia lub niedoborów witaminy A; 
  • nadwagę,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie – uciskające, wykonanie z nieoddychających syntetycznych materiałów, 
  • wady stóp, 
  • brak dbałości o higienę, 
  • ciążę, 
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie, 
  • skłonności genetyczne, 
  • źle przeprowadzone zabiegi kosmetyczne, 
  • spożywanie niektórych medykamentów – np. tabletek na rozrzedzenie krwi.  

Pękające pięty to problem pojawiający się również u osób starszych, których skóra traci na elastyczności i jędrności. Ponadto z wiekiem coraz trudniej jest samodzielnie zadbać o kondycję skóry stóp.

pękające pięty

Pękające pięty – objawy 

Objawy pękających pięt podzielić można na dwa, następujące po sobie etapy. W pierwszym z nich zauważyć można napięcie skóry, która staje się przesuszona. Zdarzyć się może, że zaczyna także być ściągnięta, zaczyna piec i swędzieć. Ponadto w miejscach, w których obserwuję się grubszą skórę, przybiera ona ciemniejszą barwę – żółtą lub brązową. 

Brak odpowiedniej trakcji i pielęgnacji przesuszonej skóry prowadzi natomiast do łuszczenia się jej i dalszych zmian w kolorycie skóry – na czerwoną, żółtą lub białą. Całkowicie bagatelizowanie pękających pięt skutkować może znacznym pogorszeniem kondycji stóp, w towarzystwie krwawienia, dużej bolesności, a nawet rozwojowi infekcji bakteryjnej. 

Dlaczego leczenie popękanych pięt jest ważne? 

Wdrożenie odpowiednich czynności lub leczenia popękanych pięt jest konieczne z powodu komplikacji, wynikających z uszkodzeń powierzchni skóry na stopach. Pogłębiające się szpary w pękniętej skórze, sprzyjają gromadzeniu się w nich drobnoustrojów. Zainfekowane tkanki narażone są na rozwinięcie stanu zapalnego. Sytuacja szczególnie niebezpieczna jest dla osób chorujących na cukrzycę. Przebieg schorzenia charakteryzuje się bowiem problemem gojenia się ran. Działania lecznicze pozwolą również zapobiec pogłębianiu nieprzyjemnych objawów takich jak ból czy dyskomfort. 

Zabiegi podologiczne na pękające pięty

Z problemem pękających pięt udać możemy się do gabinetu podologicznego. Specjalista po wstępnej ocenie kondycji stóp dobierze odpowiedni zabieg lub zleci dalsze konsultacje z lekarzami. Podolog zazwyczaj za pomocą specjalistycznej frezarki pozbędzie się zrogowaciałego, twardego i pękającego naskórka. Następnie wykonywać może zabieg intensywnie nawilżający skórę. Wizytę u podologa należy powtórzyć po dwóch tygodniach do całkowitego wyleczenia skóry.

Jeśli zastanawiasz si,ę kim jest podolog i w jakich problemach może pomóc, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Czym jest badanie podologiczne i jak przebiega? – Stopy.pl

Podolog pękające pięty

Pielęgnacja stóp z pękającymi piętami

Pragnąc zregenerować pękającą skórę na piętach, wdrożyć można również domową pielęgnację stóp. Pomocne w tym przypadku, okazać się może: 

  • kąpiel stóp w naparze z ziół – sprawdzi się kozieradka, siemię lniane, rumianek, nagietek, liść brzozy, 
  • odciążenie stóp – zrezygnowanie z butów na wysokim obcasie, częsta zmiana pozycji, odpoczynek z uniesionymi do góry nogami. 
  • kuracja z witaminą A w kapsułkach,
  • kąpiele stóp z dodatkiem soli leczniczej – Przy ranach na stopach unikać natomiast należy soli kuchennej. Lepszym wyborem będzie sól iwonicka lub bocheńska. 
  • krótkie moczenie stóp w mleku. 

Kluczowym działaniem przy rogowaciejącej i pękającej skórze na piętach jest regularne złuszczanie gromadzącego się naskórka. Wykonać je należy w sposób bezinwazyjny i niepowodujący dodatkowych podrażnień np. za pomocą peelingów. Skórę ponadto trzeba jak najczęściej nawilżać kremami, które mają działanie regeneracyjne np. zawierające mocznik. 

Zapobieganie pękaniu pięt 

Pękaniu pięt i nadmiernej suchości pięt można zapobiec przez odpowiednią codzienną pielęgnację oraz higienę stóp. Ważne, aby po umyciu stóp dokładnie je osuszyć ręcznikiem i wdrożyć pielęgnację nawilżającą. W zapobieganiu pojawienia się problemu, pomocne okazać może się również: 

  • noszenie bawełnianych, przewiewnych skarpet, 
  • dieta bogata w warzywa i owoce,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu, 
  • noszenie odpowiednio dobranego obuwia, 
  • leczenie chorób przewlekłych np. cukrzycy. 

Ponadto uważać należy na nadmierne moczenie stóp, które zmiękcza naskórek i przyczynia się do zaburzeń jego funkcjonowania.