stopy - ciekawostki

Ciekawostki, które musisz poznać o stopach!

Stopy to część ciała, która towarzyszy nam w istotnych czynnościach, takich jak chodzenie, bieganie, czy nawet stanie. Odpowiedzialne są za również za wiele funkcji, dźwigając nasz ciężar każdego dnia. Poznaj najciekawsze fakty, które przybliżą tajemnice niepozornych stóp. 

Fakty, które musisz znać o stopach 

Przygotowane zestawienie najciekawszych i zdumiewających ciekawostek o stopach przybliży ich budowę i odpowie na nieoczywiste pytania. 

  1. Stopy mają złożoną strukturę – stopa, chociaż jest niewielką częścią ciała w ludzkim organizmie, posiada skomplikowaną budowę. Składa się bowiem aż z 33 stawów, 21 mięśni, 26 kości oraz ponad 100 ścięgien. 
  2. Stopy dopasowują się do rodzaju podłoża – nieodczuwalne przez nas rozciąganie powierzchni stóp sprawia, że potrafią dopasować się do wykonywanej aktywności i podłoża. 
  3. Statystycznie człowiek przechodzi w ciągu swojego życia odległość 4 razy większą od obwodu całego świata,
  4. Tysiące zakończeń nerwowych  – stopy posiadają około 8 tysięcy zakończeń nerwowych. To dlatego są wrażliwe na dotyk, nierówne podłoże czy nawet zmianę temperatury. 
  5. Skóra stóp jest 20 razy grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała.
  6. Dziennie skóra na stopach wytwarza 500 mililitrów potu – powiązane jest to przede wszystkim z liczbą gruczołów potowych, których na tej części ciała jest ponad 250 tysięcy.
  7. Pomyślna przyszłość – niektóre z kultur wierzą, że dzieci, które rodzą się stopami do przodu, będą miały lepsze życie. 
  8. Największe stopy na świecie mają około 40 cm – ich posiadaczem jest mieszkaniec Wenezueli. 
  9. Niektóre z badań wykazują, że mózg nie rozpoznaje palców u stóp – szczególnie gdy dotykamy je, mając zamknięte oczy. Najtrudniej mu rozróżnić drugi i trzeci palec u stopy.
  10. Pierwsze kroki – uważa się, że przeciętnie dziecko swoje pierwsze kroki stawia pomiędzy 10 a 18 miesiącem swojego życia.
    Byty ciekawostki o stopach
  11. Pierwszy but wyprodukowany został około 5 milionów lat temu. W celu ochrony skóry przed zimnem stosowano skóry zwierzęce. Natomiast pomysłem Rzymian było stworzenie dwóch butów, które dedykowane są dla stopy lewej i prawej. 
  12. 5 kilometrów dziennie – tyle statystycznie dziennie przechodzi osoba dorosła. 
  13. Rodzaje stóp wyróżnia się trzy główne rodzaje stóp: rzymską, grecką i egipską. 
  14. Starożytny podolog – to w starożytności zaczęto wykonywać pierwsze zabiegi podologiczne. Pierwsze wzmianki o leczeniu odcisków odnotowano bowiem w XV w.p.n.e. Natomiast opisanie zabiegu oraz zestawienia narzędzi, które są niezbędne, przygotowano w VII wieku n.e. Z biegiem czasu powstawały również zawody, które dziś określamy podologią. 
  15. Kultura arabska określa jako obelgę pokazywanie innym spodu stopy. 
  16. 10 milionów razy – tyle średnio w ciągu swojego życia uderzamy stopą o podłoże.

Co warto wiedzieć o pedicure? 

Pedicure jest zabiegiem, który pozwala nie tylko zadbać o wygląd naszych paznokci, ale również o kondycję skóry stóp. Wykonywany profesjonalnie zakłada złuszczenie martwego i nagromadzonego naskórka na stopach oraz nawilżenia skóry. Dzięki temu skóra staje się gładka i wygląda estetycznie. 

Wyróżnia się dwa rodzaje pedicure – leczniczy (podologiczny) i kosmetyczny. Pierwszy z nich wykonywany jest w przypadku problemów zarówno skóry stóp, jak i paznokci. Wykonuje go doświadczony specjalista, do którego udać się można w przypadku m.in. nadmiernie rogowaciejącej skóry, modzeli, odcisków i wrastających paznokci. Kosmetyczny natomiast dedykowany jest stopom, które nie wymagają leczenia lub specjalistycznej pielęgnacji. Kosmetyczka lub podolog w tym przypadku skupia się na pozbyciu martwego naskórka i odpowiednim nawilżeniu. Wykonać może również pedicure, opierający się na pomalowaniu płytki paznokciowej lub jej pielęgnacji. Więcej o każdym z rodzajów pedicure pisaliśmy w artykule Pedicure kosmetyczny i podologiczny – Stopy.pl

pedicure

Stały rozwój branż, które opierają się na leczeniu i pielęgnacji stóp, sprawia, że zgłaszając się do gabinetów mamy szereg możliwości, które dopasować możemy zarówno pod aktualny stan skóry lub paznokci, jak i własne preferencje. Dostępność kosmetyków oraz narzędzi pozwala nam również zatroszczyć się o ich ogólną kondycję w zaciszu własnego domu. Pamiętać przy tym należy, że trudne do usunięcia zrogowacenia lub problemy z paznokciami warto oddać w ręce specjalisty, ponieważ nieumiejętne próbowanie pozbycia się problemu może skutkować powikłaniami, które wymagają skomplikowanego leczenia lub problemów zdrowotnych. 

Dbając regularnie o kondycję stóp, możemy cieszyć się przede wszystkim ich dobrą kondycją przez cały rok. Ponadto mniej narażeni będziemy na problemy skórne, które sprawiają znaczny dyskomfort w życiu codziennym.