Wzmocnienie stóp

Praktyczne wskazówki jak wzmocnić swoje stopy

Stopy są istotną podporą całego ciała i codziennie dźwigają jego ciężar. Dlatego też tak ważne jest, aby były mocne i zdrowe. Skupiając się na aktywności fizycznej, często ćwiczymy różne partie ciała, niezwykle rzadko jednak skupiamy się na stopach, które przecież są ważne dla zachowania odpowiedniej postawy i ogólnego zdrowia. 

Jak wzmocnić stopy? 

Stopy odgrywają rolę w każdej aktywności, którą wykonujemy, rozpoczynając już od codziennego poruszania się. Ich zdrowie i kondycja wpływają na naszą postawę, sposób, w jakim się poruszamy, jak również na wytrzymałość. Problemy ze stopami wpływają znacząco również na inne części ciała, takie jak kolana, kostki, a nawet plecy. Praktyczne ćwiczenia, pozwolą wzmocnić stopy oraz zachowanie je w dobrej kondycji. 

Ćwiczenia wzmacniające stopy 

Ćwiczenia najlepiej wykonywać codziennie, jako element aktywności fizycznej w 3 seriach i skupiając się na poszczególnych częściach kończyny. 

  • Rozciąganie ścięgien stopy – usiądź na twardym, stabilnym podłożu i załóż nogę na nogę. Prawą ręką chwyć prawą stopę, następnie prostując do momentu odczucia rozciągania podeszwy stopy. 
  • wzmocnienie kości piszczelowych tylnych – W tym ćwiczeniu wykorzystać można ręcznik, który zwinięty powinien być w prostokąt na szerokość stopy. Stojąc na nim zewnętrzną połową stopy, jej wewnętrzną część oprzyj na podłodze i delikatnie podnieś.  Drugą nogę unieś, zachowując równowagę. Pomocne może okazać się podparcie. 
  • Wspięcia na palce – wykonując ćwiczenie, w pierwszej kolejności stopy umieszczamy na podłożu na palcach, po czym przechodzimy do stania na piętach. 
  • Rozciąganie podeszwowej części stóp – Ćwiczenie należy wykonać poprzez pozycję w klęku na palcach. Pośladkami przysiadamy na pięty do momentu uczucia rozciągania podeszwy stopy. 

Masaż stóp 

Masaże stóp mogą również okazać się pomocne podczas ich wzmocnienia i uelastycznienia. Forma skierowana jest przede wszystkim do osób, które na co dzień chodzą w niewygodnych butach oraz przebywają długo w pozycji siedzącej lub stojącej. Pomoże to odprężyć zmęczone stopy oraz rozluźnić spięte mięśnie. O tym, jak wykonać masaż stóp, można przeczytać w artykule https://www.stopy.pl/jak-wykonac-masaz-stop-i-jakie-efekty-przynosi/