Złamany paznokieć u stóp – przyczyny, postępowanie

Złamany paznokieć u stóp to nieprzyjemny uraz, który potrafi wpłynąć na estetykę, ale również na komfort codziennego funkcjonowania. Paznokcie pełnią ważną funkcję w ochronie zakończeń nerwowych przed uszkodzeniami oraz są ważnym elementem diagnostycznym. Dlaczego paznokcie u stóp się łamią? Jak postępować w przypadku złamania paznokcia? 

Przyczyny złamania paznokcia u stóp

Paznokcie, zarówno te u stóp, jak i u rąk wytworzone są ze zrogowaciałego naskórka, zbudowanego głównie z białka keratyny. Zdrowe, są gładkie i lśniące o jasnoróżowej barwie, którą zawdzięcza prześwitującym przez niego naczyniom krwionośnym. Głębsze warstwy paznokcia składają się z łożyska, macierzy, obrąbka naskórkowego oraz obłączka. W jego głównej części, można wyróżnić: 

  • trzon paznokcia, 
  • wolny brzeg, 
  • korzeń paznokcia. 

Złamanie paznokcia u stóp dochodzi natomiast najczęściej na skutek:

  • diety ubogiej w witaminy – szczególnie z grupy B, C. 
  • Przyjmowania niektórych lekarstw, 
  • Dieta uboga w żelazo, wapń, magnez, cynk, jod. 
  • Niektórych chorób układowych, skórnych oraz defektów wrodzonych, jak i nabytych.
  • Uszkodzeń mechanicznych paznokcia, 
  • Stosowania kosmetyków lub lakierów do paznokci, które przesuszają jego płytkę. 

Problem z paznokciami u stóp jest także często spotykany u biegaczy. Spowodowane jest to najczęściej źle dobranym obuwiem sportowym oraz nieprawidłową pielęgnacją stóp. U osób, które biegają, spotyka się źle przycięte paznokcie, które prowadzą do złamań bądź wrastania się, długotrwały ucisk na palce lub uszkodzenia mechaniczne skutkują natomiast czarnym paznokciem. 

Pęknięty paznokieć u stopy – jak postępować? 

Złamany paznokieć u stóp, nie zrośnie się samoistnie. Potrzeba czasu, aby naturalnie odrósł i zastąpił miejsce ubytku. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju plastry, wykonane z włókna jedwabnego. Taki opatrunek, można jednak wykonać samodzielnie za pomocą torebki od herbaty ekspresowej. Najlepszym rozwiązaniem przy poważnym uszkodzeniu paznokcia u stóp, jest jednak udanie się do specjalisty np. podologa, który opracuję płytkę paznokciową. W niektórych przypadkach będzie konieczne całkowite usunięcie paznokcia przez chirurga.