wiskosuplementacja

Czym jest i na czym polega wiskosuplementacja? 

Wiskosuplementacja to zabieg, który polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego do stawu. Wprowadzenie roztworu zwiększa właściwości płynu stawowego oraz jego lepkości i elastyczności, co przekłada się na jego lepsze funkcjonowanie. Czym jest wiskosuplementacja? Kiedy się ją stosuje? 

Czym jest wiskosuplementacja? 

Występujący naturalnie w wielu tkankach oraz płynie maziowym stawów kwas hialuronowy, pełni ważną funkcję w ich funkcjonowaniu. Choroba zwyrodnieniowa stawów natomiast sprawia, że właściwości wiskoelastyczne ulegają pogorszeniu. Jak podają https://www.nogi.pl/, chorobie towarzyszyć mogą także inne objawy, takie jak ból, sztywność, czy ograniczenie ruchomości. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów w sposób niechirurgiczny, który jest uznany i skuteczny opiera się przede wszystkim na wiskosuplementacji. 

Wiskosuplementacja jest zabiegiem, polegającym na uzupełnieniu endogennego kwasu hialuronowego w stawie. Odbywa się to za pomocą jednej lub kilku iniekcji. W efekcie znormalizowana zostaje lepkość oraz  elastyczność płynu stawowego. Aktywowane zostają również procesy regeneracyjne chrząstki stawowej. Efektem zabiegu jest zmniejszenie tarcia w stawie oraz dolegliwości bólowych. Zauważalny efekt uzyskać można po upływie tygodnia do 10 dni po zabiegu. 

Kiedy wykonuje się wiskosuplementację? 

Wiskosuplementacja zalecana jest przede wszystkim, podczas wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu:

  • kolanowego,
  • skokowego,
  • międzypaliczkowych palców u stóp i rąk,
  • biodrowego,
  • barku,
  • łokcia,
  • nadgarstka.

Z zabiegu skorzystać mogą także osoby, które posiadają zmiany pourazowe kolana, jak również po zabiegach artroskopowych;  Przed wykonaniem wiskosuplementacji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem wraz z wykonaniem zdjęcia RTG. stawu. 

Przeciwwskazania do zabiegu wiskosuplementacji 

Wiskosuplementacji nie wykonuje się u osób, u których wystąpiła nadwrażliwość na składniki preparatu. Ponadto u osób ze stanem zapalnym lub zakażeniem stawu. Przeciwwskazania występują także w przypadku wystąpienia zmian, wysypki i zakażeń skórnych w miejscu wykonania zabiegu. Poinformować lekarza prowadzącego powinny osoby, które zażywają na co dzień leki wpływające na krzepliwość krwi, ponieważ specjalista może zalecić ich odstawienie na kilka dni przed wykonaniem iniekcji. Brak wystarczających badań sprawia, że nie wykonuje się zabiegu również u kobiet w ciąży oraz karmiących.