Przerost błony maziowej stawu skokowego – objawy, przyczyny, leczenie 

Błona maziowa stanowi wewnętrzną część stawu skokowego, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za produkcję mazi stawowej. W wyniku urazu lub choroby układowej dojść może do przerostu błony maziowej stawu skokowego, co wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak ból, obrzęk, czy ograniczenie zakresu ruchu. Jak objawia się przerost błony maziowej stawu skokowego? Jakie są jego przyczyny i jak przebiega leczenie?

Przyczyny przerostu błony maziowej stawu skokowego

Stanowiąca wewnętrzną część stawu skokowego błona maziowa, odpowiada za różne funkcje. Jedną z nich jest produkcja mazi stawowej, która poprzez wypełnienie jamy stawu, wpływa na zmniejszenie tarcia między powierzchniami oraz odżywieniu kostki stalowej. Przerost błony maziowej stawu skokowego, wystąpić może w przypadku wystąpienia urazów, przewlekłych stanów zapalnych lub choroby układowe. Spowodowane jest to przewlekłym podrażnieniem oraz wystąpieniem stanu zapalnego, powstających na skutek wchodzenia w konflikt błony maziowej z powierzchniami stawowymi.  

Objawy i rozpoznanie przerostu błony maziowej stawu skokowego

Rozpoznania schorzenia dokonuje lekarz, na podstawie wywiadu oraz wykonanych badań, którymi zazwyczaj jest USG oraz MRI. Zdarza się, że wykonuje się także badanie RTG., dla wykluczenia innych powodów objawów. Podstawowymi objawami, które mogą wskazywać na przerost błony maziowej stawu skokowego, są: 

  • ból i obrzęk w okolicy stawu skokowego,
  • ograniczenie zakresu ruchu,
  • uczucie ocieplenia,
  • blokowanie w stawie,
  • uczucie pełności w stawie. 

Leczenie przerostu błony maziowej stawu skokowego

Leczenie w początkowym etapie choroby opiera się na metodzie nieoperacyjnej. Pomocne okazuję się odciążenie stawu, zaprzestanie aktywności fizycznej, wdrożenie chłodzenia oraz leków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo i ogólnie. Ponadto ważne jest zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji, pozwalającej na szybki powrót do sprawności ruchowej. 

Gdy leczenie nie przynosi efektów, wskazany jest zabieg operacyjny. Opiera się on na technice miniinwazyjnej, usuwającej ze stawu błonę maziową. Leczenie, które wykonane zostało odpowiednio wcześniej, charakteryzuje się dobrymi wynikami klinicznymi.