Jak sobie poradzić z nadpotliwością stóp?

Nadpotliwość stóp to często spotykana, nieprzyjemna dolegliwość. Wstydliwy problem staje się również czynnikiem wpływającym na samoocenę i stan psychiczny. Pot, chociaż składa się w 90% z wody jest również częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp. Czym jest nadpotliwość stóp? Jak sobie z nią poradzić? 

Nadpotliwość stóp

Pot składa się z 90% z wody z pozostałym udziałem tłuszczy, soli, węglowodanów, kwasu mlekowego oraz mocznika. Stopy natomiast posiadają dużą ilość gruczołów potowych, które pomagają organizmowi w zachowaniu odpowiedniej temperatury. To za sprawą termoregulacji zazwyczaj wydzielany jest pot, który w połączeniu z bakteriami na skórze, może wydzielać nieprzyjemny zapach. Wilgotne środowisko to również idealne miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów, które skutkować może pojawieniem się grzybicy. W niektórych przypadkach, za nadpotliwość stóp odpowiedzialne są: 

  • Zmiany hormonalne, 
  • emocje, w tym stres, 
  • otyłość,
  • zła dieta, 
  • czynniki dziedziczenia metabolizmu. 

Jak sobie poradzić z nadpotliwością stóp? 

Podczas występowania problemu nadpotliwości stóp, ważne jest przestrzeganie higieny i dbanie o swój komfort psychiczny. Pomocna może okazać się diagnoza, naprowadzająca na podłoże dolegliwości, które pomoże zniwelować ryzyko wystąpienia problemu. Szukając domowej pomocy, warto szczególnie skupić się na: 

  • Kąpiele stóp 

Podczas kąpieli stóp w zimnej wodzie, obkurczane są naczynia krwionośne, które hamują wydzielanie się potu. 

  • Odpowiednio dobrane oddychające skarpetki i obuwie. 

Skarpetki powinny zawierać włókna syntetyczne, pozwalające na oddychanie stóp. Wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się grzybów i bakterii. Obuwie powinno być odpowiednio dopasowane względem rozmiaru i oddychające. 

  • Stosowanie dermokosmetyków.

Produkty apteczne i drogeryjne dedykowane stopom oraz potliwości to rozwiązanie, pozwalające przede wszystkim na zniwelowanie nadpotliwości stóp. Na rynku są także dostępne dezodoranty do stóp i obuwia oraz specjalistyczne produkty do mycia. 

Gdy problem staje się uciążliwy oraz nie wpływają znacząco na dolegliwość zastosowane domowe sposoby, warto odwiedzić gabinet podologiczny lub lekarza specjalistę. Profesjonalne doradztwo pozwoli na wprowadzenie indywidualnej pielęgnacji oraz zastosowania zabiegów pozwalających zniwelować problem nadpotliwości stóp.

Jeden komentarz w temacie “Jak sobie poradzić z nadpotliwością stóp?

Dodaj komentarz