Jakie dolegliwości stóp dotykają najczęściej seniorów?

Z upływem lat stopy naturalnie się zmieniają, w tym ich kształt oraz barwa paznokci. Coraz częściej zaobserwować również można urazy i deformację stóp. Problemem stają się także zgrubienia i obrzęki. Jakie dolegliwości stóp często dotyczą seniorów i jak sobie z nimi poradzić? 

Stopy seniora 

Stopy towarzyszą nam przez całe życie, będąc ważnym środkiem lokomocji. Zachowanie ich zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania jest ważnym elementem ich pielęgnacji. Szczególnie gdy zmiany pojawiają się wraz z wiekiem i towarzyszącymi problemami z krążeniem. Stopy seniora, podatne są wystąpienie: 

Problemów z paznokciami.

Osoby starsze zmagają się niejednokrotnie z problemami dotyczącymi krążenia. Słabe ukrwienie kończyn dolnych powoduje słabszy wzrost płytki paznokciowej oraz zmianę jej barwy na żółto-brązową. Ponadto stają się kruche i podatne na złamania oraz wrastanie paznokci, uniemożliwiając komfortowe poruszanie się. Osoby starsze, mogą również mieć problem z kształtem paznokcia, które zmieniają kształt cęg lub stają się szponowate. Warto w tym celu regularnie kontrolować stan paznokci i stóp i w razie potrzeby skorzystać z usług podologa. Samodzielne skracanie paznokci, powinno odbywać się w sposób prawidłowy, a ich kształt powinien być lekko zaokrąglony. 

Pojawieniem się odcisków i modzeli

Schorzenie pojawia się na skutek nadmiernego ucisku w jednym miejscu stopy.  Skóra w obronie wytwarza warstwy naskórka, który się nawarstwia. W efekcie powstaje głęboko sięgający rdzeń, który powoduje ból. Przyczyną mogą być zarówno deformację stóp, jak i noszenie niewygodnych butów. Zmiany tego typu na stopach, nie powinny być usuwane samodzielnie, ponieważ grozi to zniszczeniem zdrowej tkanki otaczającej, pojawiające się odciski. 

Suchość skóry stóp 

Zmiany w krążeniu są powodem przesuszania się stóp, skutkując często nadmiernym rogowaceniem i pęknięciami skóry. Głębokie pęknięcia, stają się niebezpieczne, ponieważ łatwo zmieniają się w rany, w które wniknąć mogą bakterię grzybicze i zarazki chorobotwórcze. Ważne, aby regularnie nawilżać skórę stóp i  likwidować powstające zrogowacenia. 

Grzybica paznokci 

Słabe ukrwienie u osób powyżej 60 roku życia, często skutkuję również grzybicą stóp. Ponadto osoby z obniżoną odpornością są bardziej podatne na zarażenie się grzybami, które nieleczone mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Stała kontrola i wdrożenie odpowiedniego leczenia w szybkim czasie, są kluczem do uniknięcia nieprzyjemnego schorzenia.