Jakie są przyczyny sinych stóp i paznokci?

Sinienie kończyn dolnych to częsta przypadłość, która może posiadać różne podłoże. Najczęściej spowodowana jest nieprawidłowościami w krążeniu krwi i niedotlenieniem najbardziej oddalonych od serca części ciała. Dolegliwość dotyczy często osób w podeszłym wieku, towarzyszyć jej mogą także inne objawy, takie jak uczucie zimnych stóp. Utrzymujące się przez długi czas sine stopy lub palce, powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o towarzyszących dolegliwości chorobach. 

Co jest powodem sinych stóp? 

Sine stopy, a nawet występujące sine palce u stóp to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób, szczególnie starszych. Najczęstszą ich przyczyną są występujące problemy z krążeniem. Krew bowiem przepływa do każdej części ciała, zaopatrując w tlen oraz wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ograniczony przepływ krwi jest przyczyną niedotlenienia niektórych części ciała, występujących zazwyczaj w obrębie kończyn, ponieważ znajdują się najdalej i krew musi przebyć najdłuższą drogę. Dlatego też to stopy najczęściej sinieją z powodu nieprawidłowego krążenia lub stają się zimne. O przyczynach zimnych stóp, pisaliśmy w artykule: https://www.stopy.pl/zimne-stopy-przyczyny-zapobieganie. Innymi występującymi powodami sinych stóp, są najczęściej: 

  • Sinica obwodowa. Widoczna tylko na skórze obwodowych części ciała, takich jak palce dłoni i stóp, usta, nos. Występuje w następstwie nieodpowiedniego wiązania się w płucach tlenu z hemoglobiną. Zasinienie miejsc można zauważyć, podczas gdy ilość niedotlenionej hemoglobiny wynosi więcej niż 5%.
  • Wychłodzenie organizmu.
  • Zatrucie metalami ciężkimi.
  • Akrocyjanoza. Objawia się na dalszych dystansach kończyn, występując symetrycznie. Towarzyszyć przypadłości może pocenie się rąk i nóg. Sinienie nasila się pod wpływem ekspozycji na niskie temperatury. Wyróżnia się akrocyjanozę pierwotną oraz wtórną, która jest spowodowana występującymi chorobami, charakteryzującymi się lepkością krwi. Może być także powikłaniem ucisku na żyły bądź odmrożenia.
  • Objaw Raynauda. Występuje na stopach i dłoniach, jako zasinienie kończyn z powodu działania niskich temperatur.
  • Niewydolność żylna. Występowanie sinych stóp może być objawem występowania przewlekłej niewydolności żylnej. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie naczyń, które są odpowiedzialne za transport krwi z nóg do mięśnia sercowego.