Podolog pękające pięty

Na jakie choroby narażone są paznokcie stóp?

Paznokcie u stóp i wszystkie zmiany ukazujące się na nich, mogą wskazywać na choroby, które toczą się w organizmie, ale również na samych paznokciach. Nie powinny być bagatelizowane, objawy takie jak niecodzienny kolor paznokcia lub zmiany toczące się wokół nich. Na jakie choroby narażone są paznokcie?

Choroby paznokci

Choroby dotyczące paznokci, mogą być skutkiem infekcji stóp, której objawy przenoszą się na powierzchnie okołopaznokciową. Grubsza niż w przypadku skóry, płytka paznokciowa jest odporniejsza na leczenie i zazwyczaj wymaga konsultacji z lekarzem, który wprowadzi odpowiednią antybiotykoterapię. Na jakie choroby, narażone są paznokcie?

Grzybica paznokci

Objawia się widocznymi przebarwieniami na płytce paznokcia, które mogą mieć żółte lub brunatne zabarwienie. Bolesność wałów okołopaznokciowych i nadmierna suchość wokół nich, są objawem toczącej się grzybicy paznokci. Grzybica paznokci  jest skutkiem, źle leczonej grzybicy stóp lub zarażeniem grzybami samych paznokci.

Łuszczyca

Objawy pojawiające się w przypadku łuszczycy, przypominają zniszczone lub nieodpowiednio zadbane paznokcie. Często suche, skłonne do pęknięć i łamliwości paznokcie stóp, dodatkowo objawiające się pojawiającymi wgłębieniami lub zmianami pogrubiałymi, są sygnałem łuszczycy paznokci. Symptomy pojawiają się często u osób, chorujących na łuszczycę skóry.

Zanokcica

Zanokcica to powszechne schorzenie, dotyczące stanu zapalnego wałów paznokciowych. W zależności od nasilenia, zmiany określa się pod postacią przewlekłą lub ostrą. Przyczyną zanokcicy jest zarażenie się bakteriami, którego skutkiem jest stan zapalny. Objawy towarzyszące na objętych chorobą paznokciach, to często bolący rumień i obrzęk wokół paznokcia, z którego możliwe jest wydzielanie treści ropnej.

Drożdżyca

Drożdżyca obejmuję zarówno paznokcie, jak i wały paznokciowe. Określana jako rodzaj grzybicy paznokcia, poprzez zarażenie się bakterią z rodziny Candida. Objawy towarzyszące drożdżycy, to przede wszystkim zaczerwienienie wokół paznokci, obrzęk i ból. Leczenie jest zazwyczaj bardzo długie i wymaga wprowadzenia środków przeciwgrzybiczych.

Choroby objawiające się zmianami na paznokciach

Zmiany w kolorze lub strukturze paznokci, świadczą o chorobach, które toczą się w organizmie. Wszystkie niepokojące zmiany, wymagają konsultacji z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem, ponieważ mogą wskazywać na niedobory witamin w organizmie, ale także na choroby takie jak:

  • Choroby tarczycy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • żółtaczka (typ A i B),
  • łuszczyca skóry.

Jak unikać chorób paznokci?

Wszystkie zmiany towarzyszące paznokciom wymagają przede wszystkim pilnej i odpowiedniej konsultacji z lekarzem dermatologiem, lub w świadomym salonie podologicznym. Ignorowanie zmian, skutkuję rozpowszechnianiem się choroby na innych i problemami, które wynikają z trudności leczenia. Unikając chorób paznokci, warto wprowadzić profilaktyczne działania, które opierają się na:

  • Dbaniu o higienę stóp,
  • nienoszeniu zbyt długo pedicure,
  • unikaniu uszkodzeń paznokcia,
  • niechodzeniu na boso w publicznych basenach, łazienkach,
  • kontrolowaniu wrastających paznokci.