Jakie urazy i choroby stóp spotykają sportowców?

Osoby uprawiające aktywność fizyczną, są niejednokrotnie narażone na różne urazy. W wyniku nadmiernej lub nieodpowiedniej aktywności fizycznej, na obrażenia narażane są również stopy. Stają się przyczyną bólu i powodem zaprzestania aktywności na pewien czas. Jakie urazy i choroby stóp spotykają sportowców?

Urazy stopy

Stopy są podporą dla całego ciała dlatego też, obszar kontuzji bardzo często ich dotyczy. Szczególnie narażone na urazy są osoby, często uprawiające sporty, angażujące mięśnie nóg oraz stopy. Najczęściej spotykanymi urazami stóp są:

Zwichnięcie kostki

Skręcenie stawu skokowego w zależności od kwalifikacji może przybrać stan lekki, który nie cechuję się silnym bólem oraz ciężkiego uszkodzenia, w którym konieczne może być leczenie szpitalne. Objawy, jakie charakteryzują zwichnięcie to ból, najbardziej odczuwalny podczas chodzenia, jak również w niektórych przypadkach obrzęk i zmiany w kolorze skóry. Po zakończonym leczeniu konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji, która pomoże w odzyskaniu całkowitej sprawności.

Zerwanie/zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa pełni w organizmie funkcję połączenia mięśni łydki z kością pięty. Zerwanie ścięgna, charakteryzuję się silnym bólem pojawiającym się w miejscu naderwania, ale i całego ścięgna. Może również występować puchnięcie i zasilenie. W zależności czy doszło do całkowitego, czy częściowego zerwania ścięgna, wdraża się leczenie. Podczas gdy, dochodzi do częściowego zerwania, lekarz zazwyczaj decyduję o leczeniu zachowawczym, polegającym na umieszczeniu stopy w ortezie. Gdy dochodzi do całkowitego zerwania, konieczne jest leczenie operacyjne.

Złamanie kostek goleni

Złamania kostek goleni, to najczęściej spotykany uraz dotyczący stawu skokowego. Powody złamań kostek, mogą być skutkiem upadku lub zbyt mocnego wykręcenia w stawie kostkowym. Do uszkodzenia może dojść w jednej z kostek, jak i całości (składającej się z obu kostek) Określając pierwsze objawy złamania, możliwe są do zaobserwowania obrzęki, zasinienia oraz problemy z poruszaniem. Lekarz w trakcie badania, swoje działania opiera na prześwietleniu kostek. Po całkowitym wyleczeniu złamania związanego z kostkami goleni, konieczne jest odbycie rehabilitacji.

Stopa Atlety

Nazywana również stopą sportowca, objawia się grzybicą stóp, której konsekwencją może być, grzybicą paznokci. Grzybicą zarazić się można na pływalniach, prysznicach umieszczonych w siłowniach. Objawia się swędzeniem skóry i widocznymi zaczerwieniami na jej powierzchni. Nieleczona skutkuję rozpowszechnianiem się choroby i trudnością w dalszym leczeniu.