Odmrożenia stóp – objawy, zapobieganie, leczenie.

Odmrożenia stóp występują w szczególności przez wpływ na skórę czynników zewnętrznych. Pojawiają się jako zmiany miejscowe, wywołane oddziaływaniem niskiej temperatury, często z towarzyszącą wilgocią i wiatrem. Odmrożeniom często ulegają stopy, palce u rąk oraz nos i uszy. Wyróżnia się cztery stopnie odmrożeń, które mogą nieść ze sobą nieodwracalne skutki. Odpowiednie zapobieganie i wdrożenie pierwszej pomocy, pomoże uniknąć nieodwracalnych następ i zniwelować ryzyko poważnych odmrożeń. 

Czym są odmrożenia ?

Odmrożenia są zmianami miejscowymi, kwalifikowanymi według stopnia nasilenia oraz uszkodzeń tkanki. Znaczący wpływ na odmrożenia ma niska temperatura, często z towarzyszącym wiatrem i wilgocią, które dodatkowo wpływają na odczucie zimna. Niska temperatura oddziaływająca na organizm, zatrzymuję prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, w którą zaopatrywane są m.in. mięśnie oraz skóra. Wpływać na odmrożenia, mogą również, czynniki takie jak:

  • zmęczenie, głód, 
  • niedokrwistość,
  • podeszły wiek, 
  • cukrzyca, 
  • upośledzenia czucia poprzez spożywany alkohol/narkotyki 
  • wiatr, który nasila działania niskiej temperatury, 
  • neuropatia obwodowa. 

Objawy odmrożenia 

Pojawiające się objawy odmrożenia, występują zależnie od fazy rozwoju wpływającą na uszkodzenia komórek. Początkowo odczuwać można szczypanie, pieczenie skóry, która stać się może nieczuła i przybrać blady odcień. Z czasem skóra zmienia zabarwienie na sinofioletowe i pojawia się obrzęk odmrożonego miejsca z towarzyszącym bólem. Niewielkie odmrożenia, mogą objawiać się suchością skóry przez oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz silnym bólem. Poważne objawiają się zazwyczaj zaburzeniami czucia i są podstawą do koniecznej i szybkiej konsultacji lekarskiej. Zignorowanie dolegliwości, może doprowadzić w najgorszym przypadku do niedającej się uratować martwicy kończyny. 

Pierwsza pomoc i zapobieganie 

Zauważając odczucia i zmianę wyglądu skóry spowodowaną odmrożeniem, konieczne jest przywrócenie prawidłowego krążenia krwi. Odmrożone stopy (lub inna część ciała) powinny być stopniowo ogrzane. Można wykorzystać w tym celu okłady lub stopniowe ogrzanie wodą, rozpoczynając od temperatury 25-30 stopni. Zabieg może powodować nieprzyjemne uczucie szczypania i pieczenia. Gdy tkanki uzyskają odpowiednią temperaturę, konieczne jest pilne skorzystanie z pomocy doświadczonego lekarza. 

Zapobiegając odmrożeniom, warto się skupić w szczególności na dobraniu odpowiedniego obuwia oraz ubioru odpowiadającemu temperaturze. Buty powinny chronić stopy przed zimnem i wilgocią oraz nie być za ciasne. Podatne części ciała, takie jak uszy, ręce, stopy powinny być zabezpieczone przed działaniem niskiej temperatury, poprzez osłonięcie lub zastosowanie tłustych kremów ochronnych. Na pobudzenie krążenia odpowiedzialnego za prawidłowy przepływ krwi, znacząco wpływa unikanie stania w jednej pozycji oraz zadbanie o ruch.