Odciski, modzele, nagniotki czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Odciski na stopach przybierają formę modzeli lub nagniotków. Nieleczone powodować mogą stan zapalny oraz intensywny ból. Wytwarzane są zazwyczaj, aby pełnić funkcję ochronną skóry podatnej na ucisk lub nadmierne otarcia. Powodem pojawiających się odcisków, może stać się nieodpowiednio dobrane obuwie oraz niewłaściwa pielęgnacja. Jak dbać o stopy, aby cieszyć się ich zdrowiem i dobrym wyglądem? Czym są odciski, jak powstają? Czy można zapobiec odciskom ? 

Czym są odciski i jakie są ich rodzaje? 

Odciski występujące na stopach, są nadmiarem skóry występującej z powodu jej rogowacenia. Skóra naturalnie wytwarza warstwę rogową, aby zabezpieczyć stopę przed uszkodzeniami w postaci twardniejącej bariery ochronnej. Wyróżnia się dwa typy odcisków:

  • Modzele – miękkie, często o żółtawym zabarwieniu narośla rogowe na skórze. Występują zazwyczaj na podeszwach stóp  i mogą być powodem ostrego, pieczącego bólu. Pod warstwą skóry, może dojść do pojawienia się stanu zapalnego.
  • Nagniotki – stwardniałe, małe punkty na skórze, zlokalizowane na palcach stóp. Wielkością przypominają ziarenko grochu i mogą powodować utrudniający chodzenie ból. Powstają z powodu ocierania się o siebie palców przy zbyt dużym nacisku (np. przy ciasnych butach).

Pojawiającymi się odciskami, określana się również pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Odciski tego typu, pojawiają się podczas noszenia źle dobranego, niewygodnego obuwia z powodu otarć. 

Zapobieganie i leczenie 

Występowaniu schorzeń w obrębie stóp w tym odcisków, modzeli i nagniotków wymaga odpowiedniego zapobiegania. W tym celu warto dbać o odpowiednią pielęgnację stóp, regularnie je nawilżać oraz dbać o dobrze dobrane, wygodne obuwie. Gdy zmiany skórne już występują, wprowadza się odpowiednie leczenie. Chcąc pozbyć się nieestetycznego problemu, jakim są odciski, modzele i nagniotki istotne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, opierającej się na: 

  • Usunięciu martwego naskórka, 
  • stosowaniu kremów nawilżających i natłuszczających, 
  • stosowanie dostępnych produktów, oddziałujących na powstanie zmian (poduszki żelowe, plastry rozmiękczające, żele) 

Ważne, aby podczas zaobserwowania kłopotliwych zmian z towarzyszącym bólem, oddać stopy w ręce specjalisty. Pomóc może podolog lub lekarz. Wykluczy to przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnację skóry z istniejącym już stanem zapalnym. Osoby chorujące na cukrzycę lub z zaburzeniami krążenia, nie powinny samodzielnie podejmować się usunięcia zmian na stopach.