Jak poprawnie zmierzyć stopy?

Świadomość, jakie wymiary mają stopy, pozwoli na dobranie odpowiedniego obuwia, szczególnie gdy preferujemy zakupy przez internet. Nie ma przyjętej ogólnoeuropejskiej normy, która wyraża jakie wymiary, powinien mieć odpowiedni rozmiar. Dlatego też, planując zakup obuwia, warto skupić się na wymiarach wkładki wewnętrznej, która może być inna zależnie od producenta. Wymiary podawane są zazwyczaj w dedykowanej tabeli umieszczonej na stronie sklepu lub bezpośrednio u danej marki.

Jak poprawnie zmierzyć stopy?

Samodzielnie mierzenie stóp, może wydawać się skomplikowane, ponieważ nie zawsze istnieję pewność, że zostało wykonane poprawnie. Można również pomylić się i ostatecznie zamówić nieodpowiedni rozmiar buta. Jak więc poprawnie zmierzyć stopy?

Długość wkładki wewnętrznej

Najczęściej spotykana tabela, która pozwala na dopasowanie rozmiaru do długości stopy to długość wkładki wewnętrznej. Warto pamiętać, że mierzymy w ten sposób wkładkę, a nie poszczególne rozmiary. Pozwoli to, uniknąć wybraniu obuwia o nieodpowiednim rozmiarze.

Mierząc długość wkładki wewnętrznej samodzielnie, należy przyszykować odpowiednie narzędzia, które posłużą do dokładnego pomiaru.

  • Przygotuj  białą kartkę papieru A4, coś do pisania oraz centymetr (może również w zastępstwie być linijka).
  • Układając kartkę na równej powierzchni, przejść można do wykonywania pomiarów. Umieszczając stopę, najlepiej na środku kartki, obrysuj ją długopisem lub ołówkiem.
  • Mierzenie stopy rozpoczynamy od najdalej wysuniętych od siebie punktów, zazwyczaj jest to duży palec i pięta.

Uzyskana wartość w centymetrach jest długością wkładki wewnętrznej buta. Warto dodać do uzyskanego wyniku 0,5 cm, aby pozostawić komfort użytkowania. Jeżeli po zmierzeniu stóp okazuję się, że są różnych wymiarów, kierować trzeba się wymiarami większej stopy.

Szerokość stopy

Każda stopa jest inna, ma inne podbicie oraz wymiary nie tylko względem długości, ale także szerokości. Kupując buty w profesjonalnych sklepach, można spotkać się również z tabelą przedstawiającą szerokość stopy. Jak ją zmierzyć?

Za pomocą centymetra określamy obwód stopy w jej najszerszym miejscu. Zazwyczaj są to okolicę kości haluksowej. Wykonując pomiary, należy uwinąć stopę centymetrem, a wynik obwodu jest szerokością określaną przez producentów.