Domowa pielęgnacja stóp

Kacze stopy – Czym są i jak im zapobiec?

Kacze stopy są dysfunkcją stóp spowodowaną ich znaczną rotacją na zewnątrz, podczas chodzenia i stawania. Nienaturalne ustawienie stóp znacząco obciąża stawy i wpływa na zaburzenia równowagi postawy. Czym są kacze stopy i jak ich uniknąć?

Czym są kacze stopy?

Nienaturalne położenie stopy na zewnątrz jest powszechną nieprawidłowością kończyn dolnych.  Dysfunkcja spowodowana złym ustawieniem stopy i zaburzeniem naturalnej pozycji ciała oraz postawy, spowodowana jest rotacją ze stawów biodrowych lub kolanowych (rotacja piszczelowa). Kacze stopy są problemem znacznie obciążającym staw kolanowy, powodując zwyrodnienia.

Jak skorygować kacze stopy?

Nieprawidłowe ułożenie stóp, można skorygować poprzez szereg czynności sprzyjających naturalnemu ułożeniu stopy. Rozpoznanie, z którego stawu pochodzi rotacja stóp, pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań. Identyfikacja polega na ustawieniu się w pozycji naturalnej, stojąc stopami na wprost. Jeżeli zachodzi do przekręcenia się na zewnątrz całej nogi, rotacja wywodzi się ze stawu biodrowego, natomiast obserwując skręt od kolana, dysfunkcja pochodzi z piszczela. Aby zniwelować występowanie kaczych stóp, ważna jest samokontrola i zwracanie szczególnej uwagi na ułożenie zarówno stawów, jak i stóp w codziennych czynnościach. Auto korygowanie warto uzupełnić:

  • ćwiczeniami rozciągającymi oraz wzmacniającymi,
  • rozbijaniem mięśni w okolicach bioder oraz piszczeli,
  • fizjoterapią.

Pierwsze efekty wynikające z korygowania nieprawidłowego ułożenia stóp, można zaobserwować po kilku tygodniach systematycznych aktywności.