paznokcie stóp

Jak zadbać o paznokcie u stóp?

Zdrowe, zadbane paznokcie z pewnością można pokazywać o każdej porze roku. Wizyta na basenie lub plaży, nie musi być niekomfortowa z powodu wyglądu paznokci. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby cieszyć się ich kondycją przez cały czas. Jak zadbać o paznokcie u stóp?

Odpowiednie skracanie paznokci

Płytkę paznokcia należy przyciąć tak, aby nie wykraczała poza jej naturalny przyrost, na prosto. Zaokrąglanie brzegów w nadmierny sposób, może skutkować nieprzyjemnym wrastaniem paznokci. Wiąże się to z nieestetycznym wyglądem i uczuciem bólu. Pielęgnację skracającą, wykonać można również poprzez spiłowanie płytki, co pomoże w uniknięciu zbyt głęboko skróconych paznokci.

Higiena paznokci u stóp

Dbanie o higienę paznokci stóp jest ważne. Pozostałości martwego naskórka lub brudu pod paznokciem, mogą skutkować infekcją, doprowadzającą do nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet całkowitym odpadnięciem paznokcia. Dbając o paznokcie, warto przed obcinaniem lub czyszczeniem namoczyć nogi w kąpieli z dodatkiem szarego mydła bądź olejków, aby zmiękczyć płytkę paznokciową, unikając podrażnień oraz uszkodzeń.

Skórki przy paznokciach stóp

Skórki wokół paznokci u stóp są delikatne i wrażliwe dlatego też, szczególnie narażone na zakażenia. Stopy są idealnym miejscem, dla rozwijania się bakterii, ze względu na sprzyjające, zazwyczaj ciepłe warunki. Wykonując pedicure, najlepszą metodą będzie osuwanie skórek na boki. Rozwiązanie nie tylko zniweluje możliwość rozwoju chorób okołopaznokciowych, ale również pomoże w problemie zbyt intensywnego wycięcia skórek.

Wzmacnianie płytki paznokci

Piękne paznokcie, to przede wszystkim mocne paznokcie. Unikając rozdwajania i pękania płytki paznokci u stóp, warto skupić się na odpowiednim wzmacnianiu. Na rynku dostępne są preparaty, przeznaczone do nawilżenia i wzmocnienia paznokci, które z powodzeniem można również zastąpić naturalnymi olejkami. Kiedy problem słabych paznokci jest obszerny, warto po dokonaniu badań krwi, wprowadzić odpowiednią suplementację, która uzupełniając niedobory, będzie miała wpływ na wygląd paznokci.

Zadbane stopy

Zdrowe, zadbane stopy mają istotny wpływ na wygląd paznokci. Nieleczone infekcję, w tym grzybica, mogą doprowadzić do przenoszenia chorób i poszerzania ich występowania na paznokcie u stóp, które są kłopotliwe w leczeniu. Ponadto, stosując świadomą pielęgnację nawilżającą, niweluje się suchą, pękającą skórę, czego efektem są zdrowo wyglądające stopy i paznokcie.

Wizyta w gabinecie podologicznym

W gabinetach podologicznych stopy oddawane są pod opiekę specjalisty, który pomoże w doborze odpowiedniej pielęgnacji stóp i paznokci. Wszelkie zmiany, są dokładnie analizowane i w miarę możliwości niwelowane. Podolog zajmuję się także wykonaniem pedicure specjalistycznego, który jest skuteczny w przypadku rekonstrukcji  nieestetycznych paznokci.