Domowa pielęgnacja stóp

Jak zadbać o stopy w domu?

Stopy niosą nasz ciężar każdego dnia, powinniśmy dbać o nie równie często, niezależnie od aktualnej pory roku. Systematyczne dbanie o zdrowy wygląd stóp, pozwoli cieszyć się ich ciągłą kondycją. Zniweluje to również potencjalne problemy jeszcze przed pojawieniem się lata. Jak zadbać o swoje stopy?

Codzienna rutyna

Wytworzenie sobie nawyku oglądania stóp jest niezwykłe ważne, podczas gdy chcemy cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Zadbane stopy, to też mniejsze ryzyko powstawania uciążliwych schorzeń. Dbaj o to, aby codziennie podczas mycia obejrzeć stopy i w odpowiednim czasie zareagować na niechciane objawy. Skupiać się powinno szczególnie na profilaktycznej obserwacji dotyczącej wyglądu oraz koloru skóry i paznokci.

Kąpiele stóp

Kąpiele odprężają stopy, zmiękczają naskórek oraz pozwalają na lepsze efekty  wchłaniania się kosmetyków.  Do przeznaczonej kąpieli można wsypać sól morską, dedykowane produkty oraz wlać olejki, pozwalające na przeprowadzenie aromaterapii. Zabieg powinien trwać około 15 minut. Rozmiękczona skóra pozwoli na wprowadzenie dalszej pielęgnacji i z łatwością usuniemy np. zrogowaciały naskórek.

Pielęgnacja

Dbanie o kondycję naszych stóp to przede wszystkim pielęgnacja. Codzienne wsmarowanie kremu, regularne peelingi i odpowiednio dobrane skarpetki to podstawa, pięknych stóp przez cały rok.

Zastosowanie kremów daje wiele możliwości, które są zależne od składników odżywczych w nich zawartych. Warto skupić się przede wszystkim na nawilżeniu, dzięki któremu skóra będzie gładka i miękka.

Regularne ścieranie martwego naskórka, pomoże w uniknięciu pękającej, nieprzyjemnej zrogowaciałej skóry. Zastosowanie tarek i pumeksów może jednak podrażnić skórę i sprawić, że powstaną rany, w które może wdać się infekcja. Stosowanie peelingów to bezpieczny zabieg, którego korzyści to nie tylko starcie martwego naskórka. Wykonując peeling, drobinki w nim zawarte pobudzają stopy i przyczyniają się do poprawienia ich krążenia.

Zwracanie uwagi na dobranie odpowiednich skarpet, to również krok pielęgnacyjny. Bawełniane, nieuciskające skarpetki pomogą zwalczyć pocenie się nóg oraz powstawaniu infekcji. Wilgotne i ciepłe środowisko to raj dla bakterii i grzybów.

Pedicure

Paznokcie to istotna część stóp, to od ich wyglądu najczęściej określamy czy stopy wyglądają na zadbane. Nieodpowiednio dobrany pedicure, może doprowadzić również do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wrastające paznokcieSkupmy się na tym, aby nie przycinać paznokci za krótko, bez nadmiernego skrócania ich boków. Lakier na paznokciach, nie powinien znajdować się na nich dłużej niż dwa tygodnie, nieoddychająca płytka paznokciowa to świetne siedlisko bakterii. Doprowadzić to może do poważnych komplikacji i pojawiających się infekcji. Dbając o skórki wokół paznokci, nie wycinajmy ich zbyt głęboko, są naturalną ochroną paznokcia przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli to możliwe, lepszym rozwiązaniem jest delikatne odsunięcie skórek na boki.

Masaże

Uzupełnienie codziennej pielęgnacji, dające stopom chwilę odetchnienia i relaksu po ciężkim dniu. Masaż stóp, można wykonać już podczas ich nawilżania. Wykonując odpowiednie ruchy, stopy odwdzięczą się nam poprzez zmniejszenia uczucia ciężkości, jak również lepszym krążeniu krwi. Jak wykonywać masaż stóp, można przeczytać w artykule.