Wkręcające paznokcie, czym są i jak je leczyć?

Wkręcające paznokcie, to bolesna dolegliwość. Wygięte w rulon często z nadmiernie grubą płytką paznokciowa mogą wywoływać ból, a nawet problemy z poruszaniem się. Nieprawidłowo rosnące paznokcie, mogą być także powodem do stanów zapalnych.

Jak objawiają się wkręcające paznokcie ?

Wkręcające paznokcie to przypadłość często mylona z wrastającymi paznokciami. Mają podobne cechy, ale anatomia paznokcia w obu przypadkach znacznie się różni. W przypadku wkręcających paznokci gruba, twarda, często zrogowaciała płytka wykręca się w kształt rurkowaty. Dolegliwość nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również może sprawiać ból, a w dalszym stadium rozwoju uniemożliwić poruszanie się. Wkręcający paznokcie najczęściej objawia się u dużego palca u stopy, jednak w rzadszych przypadkach może również występować na pozostałych palcach.

Nieprawidłowy kształt paznokcia, często ma podłoże genetyczne, sięgające nawet do szóstego pokolenia. Objawia się zazwyczaj u osób w podeszłym wieku z powodu starzejącej się płytki nabierającej charakterystyczny półokrągły kształt. Zakręcające się boki paznokcia, ściskają łożysko, doprowadzając do bólu, utykania i problemów z poruszaniem się.

Leczenie oraz profilaktyka

Wkręcające paznokcie nie powinny być ignorowane. Niezdiagnozowane mogą prowadzić do komplikacji objawiających się stanem zapalnym wałów okołopaznokciowych. Podczas leczenia przypadłości może się okazać konieczna wizyta u podologa, dermatologa, a nawet chirurga, który w poważnych przypadkach wykona plastykę wałów paznokciowych. Dolegliwość wkręcających paznokci może nawracać z powodu złej anatomii paznokcia. Leczyć i zapobiegać wkręcającym się paznokciom można poprzez:

  • Wizyty w gabinecie podologicznym,
  • konsultacja z lekarzem dermatologiem, chirurgiem,
  • obcinaniu paznokci w sposób prawidłowy (bez znacznie zaokrąglonych krawędzi)
  • usunięcie zrogowaceń wału paznokcia,
  • założenie specjalistycznej klamry, która na celu ma przywrócenie odpowiedniego wzrostu paznokcia,
  • noszenie wygodnego obuwia, bez znacznie zwężonych czubków,
  • korygowanie na bieżąco nieprawidłowości, takich jak np. haluksy.

Powstawanie wkręcających się paznokci, może posiadać różne podłoże. Ignorowanie dolegliwości, doprowadza do stanu zapalnego i znacznie utrudnia poruszanie się. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia i zapobieganie dolegliwości, pozwoli na zniwelowanie bolesnego problemu.