wkręcające paznokcie

Wkręcające paznokcie, czym są i jak je leczyć?

Wkręcające paznokcie, to bolesna dolegliwość. Wygięte w rulon często z nadmiernie grubą płytką paznokciowa mogą wywoływać ból, a nawet problemy z poruszaniem się. Nieprawidłowo rosnące paznokcie, mogą być także powodem do stanów zapalnych.

Jak objawiają się wkręcające paznokcie ?

Wkręcające paznokcie to przypadłość często mylona z wrastającymi paznokciami. Mają podobne cechy, ale anatomia paznokcia w obu przypadkach znacznie się różni. W przypadku wkręcających paznokci gruba, twarda, często zrogowaciała płytka wykręca się w kształt rurkowaty. Dolegliwość nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również może sprawiać ból, a w dalszym stadium rozwoju uniemożliwić poruszanie się. Wkręcający paznokcie najczęściej objawia się u dużego palca u stopy, jednak w rzadszych przypadkach może również występować na pozostałych palcach.

Nieprawidłowy kształt paznokcia, często ma podłoże genetyczne, sięgające nawet do szóstego pokolenia. Objawia się zazwyczaj u osób w podeszłym wieku z powodu starzejącej się płytki nabierającej charakterystyczny półokrągły kształt. Zakręcające się boki paznokcia, ściskają łożysko, doprowadzając do bólu, utykania i problemów z poruszaniem się.

Leczenie oraz profilaktyka wkręcających paznokci

Wkręcające paznokcie nie powinny być ignorowane. Niezdiagnozowane mogą prowadzić do komplikacji objawiających się stanem zapalnym wałów okołopaznokciowych. Podczas leczenia przypadłości może się okazać konieczna wizyta u podologa, dermatologa, a nawet chirurga, który w poważnych przypadkach wykona plastykę wałów paznokciowych. Dolegliwość wkręcających paznokci może nawracać z powodu złej anatomii paznokcia. Leczyć i zapobiegać wkręcającym się paznokciom można poprzez:

  • Wizyty w gabinecie podologicznym,
  • konsultacja z lekarzem dermatologiem, chirurgiem,
  • obcinaniu paznokci w sposób prawidłowy (bez znacznie zaokrąglonych krawędzi)
  • usunięcie zrogowaceń wału paznokcia,
  • założenie specjalistycznej klamry, która na celu ma przywrócenie odpowiedniego wzrostu paznokcia,
  • noszenie wygodnego obuwia, bez znacznie zwężonych czubków,
  • korygowanie na bieżąco nieprawidłowości, takich jak np. haluksy.

Powstawanie wkręcających się paznokci, może posiadać różne podłoże. Ignorowanie dolegliwości, doprowadza do stanu zapalnego i znacznie utrudnia poruszanie się. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia i zapobieganie dolegliwości, pozwoli na zniwelowanie bolesnego problemu.