Brodawki stóp – rodzaje, leczenie

Brodawki na stopach, pojawiają się przez infekcję wirusową, nazywaną brodawczakiem ludzkim. Zarazić się nimi można, podczas bezpośredniego kontaktu skóry z miejscem zainfekowanym. Czym są brodawki na stopach? Jak je leczyć?

Brodawki stóp

Zarazić się infekcją związaną z brodawkami stóp, można w kontakcie bezpośrednim. Podobnie jak w przypadku grzybicy, wirusy brodawczaka ludzkiego spotykane są na basenach, w publicznych prysznicach, jak również obuwiu osób z infekcją. Wywołane przez wirusy HPV typu 1 lub 2, posiadają charakterystyczne dla siebie objawy. Niewielkie zmiany grudkowate, można wyczuć na skórze stóp, podczas badania palpacyjnego. Specyficzna budowa wirusa, nie posiada funkcji samoistnego przetrwania oraz rozmnażania, do którego potrzebuje żywych komórek. Brodawki mogą z biegiem czas ustąpić samoistnie, jednak warto zastosować odpowiednie leczenie i znacząco skrócić czas nieprzyjemnych objawów.

Brodawki Mozaikowe

Pojawiające się za sprawą zarażenia się wirusem HPV2. Występują na skórze stóp w postaci niewielkich oraz niebolesnych zmian, pojawiających się mnogo i mających tendencje do zlewania się. Brodawki typu mozaikowego, rzadko określają stan zapalny. Powstające grudki można wyczuć za pomocą dotyku i towarzyszą przede wszystkim osobą z obniżoną odpornością, na której łatwiej się rozwijają.

Brodawki Myrmecia

Brodawka Mrymecia jest objawem zakażenia wirusem HPV1. Narośl na skórze, pod podstacją brodawek występuję zazwyczaj pojedynczo z bolącą, wyczuwalną pod wpływem dotyku zmianą. Posiada odczyn zapalny, objawiający się bólem i zaczerwienieniem. Zarazić się można w ogólnodostępnych sanitariach i noszeniem butów osoby z infekcją. Brodawki tego typu cechuję duża zakaźność, występująca na jednej z kończyn, którą spotyka około 20% społeczeństwa.

Leczenie brodawek

Brodawki zazwyczaj ustępują samoistnie, jednak goją się przez długi czas. Osoby posiadające infekcję, roznoszą wirusa brodawczaka ludzkiego dalej, szczególnie korzystając z ogólnodostępnych basenów i pryszniców. Leczenie brodawek, powinno być poprzedzone przede wszystkim wizytą u lekarza dermatologa, który dokładnie obejrzy zmiany na skórze i postawi odpowiednią diagnozę. Możliwe leczenie obejmuję w szczególności sposoby:

Zabiegowe:

  • laser CO2,
  • elektrokoagulacja,
  • zamrożenie brodawek płynnym azotem,
  • łyżeczkowanie.

Przeprowadzenie zabiegowego usunięcia brodawek jest bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Farmakologiczne:

  • Aplikacja w szczególności preparatów keratolitycznych zawierające kwasy salicylowe lub mlekowe.